kampanyalar icon Kampanyalar
Peşin Fiyatına (Vade Farksız) 6 Taksit İmkanı!

Evde Halı Nasıl Temizlenir?

Tarih: 07.12.2022 11:13
Evde Halı Nasıl Temizlenir?
Evde Halı Nasıl Temizlenir? Temel püf noktalarına Evimod farkıyla göz atıyoruz.

Halı Temizleme Yöntemleri Nelerdir? 

Evimizin olmazsa olmaz parçalarından biri de halılar. Öyle ki, eviniz ne kadar güzel olursa olsun zeminde örtücü bir halınız yoksa hep bir eksiklik hissedebilirsiniz. Bu yüzden de kişiler evlerine halı alırken oldukça özen göstermektedir. Tabii ki halının, üzerine sürekli bir şeyler dökülen ya da kirlenebilen bir ürün olduğu da ortada. Bu noktada kişilerin en dikkat ettikleri şey ise halı temizliğidir. Halı temizliğinde en önemli şeylerden biri rutin olarak halı temizliğidir. Halılarınızı belirli aylarda yıkamaya vermek ya da evde kendiniz temizlemek suretiyle halıların daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer yandan halınız lekelenmiş ya da halınıza bir şey dökülmüşse bu konuda yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle böyle bir durumda mutlaka halınızdan kimyasal maddeleri uzak tutmalısınız. Aksi halde halınızın rengi, dokusu bozulabilir ya da kimyasal ürünlerin etkisi nedeni ile halınız yırtılabilir. Bu noktada yapmanız gereken halınız için profesyonel kişilerden yardım almak ve profesyonel bir halı yıkama fabrikasına halınızı vermektir. 
 

Halı Neyle Silinir?

Halı temizliğinde diğer önemli şeylerden biri de “Halı Ne ile Silinir?” sorusudur. Bu noktada karşınıza birçok alternatif çıkabilir. Bunlar özel silme aparatları, bezler, fırçalar gibi şeyler iken son dönemde de çaydanlık ya da tencere kapağı da halı temizliğinde öne çıkmıştır. Kulağa garip gelse de çoğu kişi için bu oldukça normaldir.  Gelin, hep birlikte tencere kapağı ile halı nasıl temizlenir, onu öğrenelim. 
 

Tencere Kapağıyla Halı Silme

Halı temizliğinde son dönemde en popüler yöntemlerden biri de Tencere Kapağı ile Halı Temizleme yöntemidir. Buna göre, halı silme suyunu hazırladıktan sonra gerekenler tencere kapağı ve mikrofiber bir bezdir. Hazırladığınız halı silme suyu ile halıyı ovalamak bazen sadece lekelerin anlık olarak gitmesine yarabilir. Bu noktada yapmanız gereken şey tencere kapağına sarılan mikrofiber bez ile halı silmektir. Bu yöntemle yapılan temizlik lekelerin daha çabuk gitmesine neden olur ve sonucu harikadır. 
 

Halı Silme Suyu Nasıl Hazırlanır?

Halı Temizleme konusunda en önemli şeylerden biri de hazırlanan temizleme sularıdır. Bunun için belirli ölçülerde hazırlayacağınız silme suyu için şu oranları kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesi ya da bir kabın içerisine 1 litre su ve bir çay bardağının %25'i kadar beyaz sirke koyarak bunların birbirine karışmasını sağlayabilirsiniz. Bu suyu lekeli bölgeye dökerek ya da püskürterek halınızın kurumasını bekleyebilirsiniz. Eğer halınız hassas ya da el dokuması ise bu noktada uzman kişilerden yardım almanız daha mantıklı olacaktır. Eğer kendiniz bir şey yapmak isterseniz kimyasal içermeyen, soft, organik, doğal temizleyiciler ya da kendi yapacağımız karışımlar ile temizleme suyu hazırlayabilirsiniz. 
 

Karbonat ile Halı Temizliği 

Karbonat ile Halı Temizliği de oldukça çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu noktada bir litre suyun içerisine katacağınız bir yemek kaşığı karbonat halıdaki lekenin gitmesine ve halınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 

Bulaşık Tabletiyle Halı Silme

Bulaşık Tableti ile Halı Silme yöntemi de son dönemde oldukça popüler olan bir yöntemdir. Sıcak suyun içerisine katacağınız bir adet bulaşık tableti çözündükten sonra bir bez ile halınızın lekeli bölgesine dökülür ve iyice ovalanır. Böylece leke gider. 

Halı temizleme konusunda halınızın markasının da oldukça önemi vardır. Bu noktada yardımcınız Evimod olmaktadır. Evimod sitesi üzerinden alacağınız halılar oldukça kolay temizlenen ve leke tutmayan halı özelliklerine sahiptir. Bu sayede halılarınız kısa sürede lekelenmez ve pislenmez. Sizler de temizliğin keyfini sürebilirsiniz. 

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...